۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سوره مبارکه حمد
  • شناسه : 674
  • 06 ژوئن 2024 - 13:57
  • 60 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : عالمون
  • منبع : عالمون
سوره مبارکه حمد . آیه  ۱
سوره مبارکه حمد . آیه 1

سوره مبارکه حمد . آیه ۱

آیه شریفه بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ (۱) ترجمه آیه به نام خدا که رحمتش بى ‏اندازه است‏ و مهربانى ‏اش همیشگى‏   پیامها و اشاره ها ۴- سقوط انسان سه مرحله دارد: اعراض، تکذیب و استهزا. در این دو آیه به هر سه مورد اشاره شده است. «مُعْرِضِینَ- کَذَّبُوا یَسْتَهْزِؤُنَ» نکات صرفی آیه لفظ «اسم» […]

آیه شریفه

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ (۱)

ترجمه آیه

به نام خدا که رحمتش بى ‏اندازه است‏ و مهربانى ‏اش همیشگى‏

 

پیامها و اشاره ها

۴- سقوط انسان سه مرحله دارد: اعراض، تکذیب و استهزا. در این دو آیه به هر سه مورد اشاره شده است. «مُعْرِضِینَ- کَذَّبُوا یَسْتَهْزِؤُنَ»

نکات صرفی آیه

لفظ «اسم» از نوع اسماء ثلاثى مجرّد جامد است که بنا به رأى علماى بصره از مادّه‏ سموّ به معناى‏ علوّ است و لام الفعلش حذف شده و عوض آن همزه وصل مکسور، در اولش قرار گرفته و بنا به رأى علماى کوفه اصل این کلمه «وسم» به معناى علامت است. واو آن بدل به همزه شده و لفظ «اللّه» علم است از براى ذات اقدس الهى و «ال» آن زایده لازمه است.اما کلمه‏ «الرّحمن» ابن مالک و اعلم گفته‏اند: علم است براى ذات حقّ تعالى و «ال» آن زایده لازمه است ولى دیگران گفته‏اند: صفت مشبّه یا صیغه مبالغه است.بنابر قول اول الف و لام آن حرف تعریف و بنابر قول دوم موصول اسمى است. «الرّحیم» صفت مشبّه است و با بعقیده و نظریه محققین صیغه مبالغه است و «ال» آن حرف تعریف است.

نکات نحوی آیه

واو استینافیّه، ما نافیه، تأتى‏ فعل، هم مفعول، من‏ زاید، آیه فاعل است براى‏ تأتى‏، من آیات ربّ‏ نعت است براى‏ آیه، هم مضاف الیه براى‏ ربّ‏، الّا ادات استثناء، کانوا فعل ناقص، واو اسم آن، عنها متعلق به‏ معرضین‏، معرضین‏ خبر براى‏ کانوا.

نکات بلاغی آیه

نکات فقهی آیه

نکات اصولی آیه

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*